Najczęściej zadawane pytania

Wszystkie kampery w naszej ofercie można prowadzić na prawo jazdy kategorii B czyli na zwykły samochód osobowy. Wymagamy jedynie od kierowców przekroczenia 26 roku życia i minimum rocznego posiadania prawa jazdy.

Standardowo wynajmowany kamper posiada na wyposażeniu: garnki, patelnia, szklanki, talerze oraz sztućce, czajnik, przedłużacz do prądu, kliny najazdowe, markiza, butla z gazem, stolik i krzesła turystyczne.
Ręczniki oraz pościel zabieramy swoje.

Kamper jest zarejestrowany jako pojazd specjalny kempingowy – ale w zakresie dotyczącym pasów przepisy są dokładnie takie same jak w samochodach osobowych – czyli wszyscy pasażerowie muszą mieć pasy a dzieci poniżej 1,5 wzrostu musza mieć foteliki. Nie wolno także w czasie jazdy przebywać w łóżku w większości krajów europejskich są za to bardzo wysokie mandaty.

W Polsce nie – za granicą standardowe winiety na samochód osobowy.
Nasze kampery mają całoroczne winiety na:
Austrie,
Czechy,
Słowacje,
Szwajcarie.

To oczywiście zależy od kilku czynników. Kamper ma dość dużą powierzchnie więc jest podatny na wiatr – znaczenie będzie miało czy wiatr wieje nam na trasie w „plecy” czy w „czoło”. Ma też znaczenie czy skrzynia biegów jest manualna czy automatyczna. Ale generalnie należy liczyć średnie spalanie w pełni załadowanego kampera w przedziale między 10 a 12 l/100km.

Nocowanie na łonie natury z dala od tłumów ma swoje uroki – należy jednak pamiętać, że nocowanie na dziko nie wszędzie jest dozwolone. W przeciwieństwie do większości europejskich krajów, w Polsce nie ma zakazu nocowania na dziko w kamperze. Oczywiście od tej reguły jest kilka odstępstw. Cały czas bowiem obowiązuje zakaz wjazdu do lasów, chyba że oznakowanie dopuszcza ruch pojazdów silnikowych. Trzeba też dodać, że nie każdy las w sensie fizycznym jest nim w sensie prawnym. Warto jednak trzymać się reguły, że jeśli nie ma sprecyzowanych informacji dotyczących możliwości wjazdu do niego, lepiej sobie odpuścić. Może się też zdarzyć, że miejsce, które nas zainteresowało, znajduje się na terenie prywatnym. W takim wypadku niezbędna jest oczywiście zgoda właściciela, jeśli nie chcemy się narazić na nieprzyjemności.
W znalezieniu ciekawych miejsc pomagają aplikacje – np. park4night.com

Zależy to oczywiście od wyposażenia kampera. Wszystkie nasze kampery są w tzw. wersji zimowej – oznacza to że mają dodatkowo ocieplane ściany, ocieplone wszystkie instalacje w tym ogrzewane zbiorniki, mocniejsze ogrzewanie oparte o paliwo diesla, a nie o gaz i podwójne szyby. Można w nich śmiało i komfortowo przebywać w temperaturze nawet poniżej -20 stopni.

Obowiązują te same przepisy co samochodu osobowego. Tyle w teorii – w praktyce – ze względu na gabaryty i spalanie 😊 – na autostradzie prędkości w okolicach 100 – 110 km/h są standardową prędkością podróżną.